Miasto Komiksów
Edycje
„Stalowa Wola- Miasto Komiksów”to projekt, dzięki któremu centrum wydarzeń związanych z komiksem przenosi się na kilka wakacyjnych tygodni do Stalowej Woli. Ogólnopolski konkurs na krótką formę komiksową, warsztaty z udziałem najlepszych prowadzących z Polski i zagranicy, zewnętrzna galeria komiksów w centralnych punktach miasta oraz nietuzinkowa publikacja w formie komiksowego przewodnika po Stalowej Woli ze wspomnień to najważniejsze z działań, jakie miały miejsce w 2011 roku, podczas III edycji projektu.

Gośćmi specjalnymi byli tym razem Marzena Sowa i SylvainSavoia, twórcy popularnej w wielu krajach serii komiksów zatytułowanej „Marzi”, czyli historii dziewczynki ze Stalowej Woli, która oczami dziecka obserwuje polską rzeczywistość czasów PRL-u.

„Sylvain nie mógł zrozumieć, że były sklepy, w których na półkach stały tylko ocet i musztarda” – wspomina Marzena pracę nad słynnym już komiksem. Z racji tego, że „Marzi” jest zapisem wspomnień Marzeny z okresu dzieciństwa i czasów szkolnych, spędzonych w Polsce (obecnie mieszka we Francji i Belgii), to właśnie wspomnienia były tym, co połączyło wszystkie elementy tegorocznej edycji „Miasta Komiksów”. Tematyka warsztatów skupiała się przede wszystkim na scenariuszu. „Scenariusz ma fundamentalne znaczenie dla komiksu. Nie wystarczy umieć rysować. Nawet doskonały, piękny komiks, jeśli jest nierozważnie narysowany (opowiedziany) staje się nieczytelny i po prostu nieciekawy”- zaznacza Marzena.

Finałowa „piętnastka” wzięła udział w warsztatach, pracując nad komiksowym przewodnikiem ze wspomnień, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc uznanych przez Ambasadorów Stalowej Woli za ważne, takie, z którymi czują się związani i które wspominają z sentymentem (Ambasadorami Stalowej Woli są m.in. Maciej Zakościelny, Izabela Sowa, Grzegorz Rosiński, Konrad Mastyło i Edward Durda). W tym roku tytuł ten otrzymała również Marzena Sowa.

W niedzielę, 10 lipca, podsumowaliśmy warsztaty dla rysowników komiksu, realizowane w ramach III edycji projektu: „Stalowa Wola- Miasto Komiksów”. Przez 10 dni tworzyliśmy prace związane z tymi miejscami w mieście, które są szczególnie ważne dla Ambasadorów Stalowej Woli (są nimi m.im.: Maciej Zakościelny, Izabela Sowa, Grzegorz Rosiński, Konrad Mastyło i Edward Durda). 10 lipca do tego grona dołączyła również Marzena Sowa.
O Projekcie Edycje Kontakt Fotorelacje Program Sponsorzy